Sázení.cz

Sázení.cz – Zvyšte své zisky ze sázení!

Centrum online sázení - aktuality ze světa sportovního sázení


Publikováno 27. 12. 2011 | vytisknout článek

Škola sázení, 10. díl: Baseballové tipy a triky III.

Škola sázení, 10. díl: Baseballové tipy a triky III.

Před několik týdny došlo v zámořské MLB k přestupové bombě: vnitřní polař St. Louis Albert Pujols se po létech strávených s Cardinals rozhodl změnit působiště a podepsal smlouvu s Los Angeles Angels za čtvrt miliardy dolarů. A to není největší smlouva v historii - tu podepsal jiný vnitřní polař Alex Rodriguez. Už z toho se dá jednoduše usoudit, že nadhazovači jsou pro sázení na baseball klíčoví, ale jedinými důležitými hráči rozhodně nejsou.

Když čeští komentátoři na předešlých olympijských hrách měli divákům vysvětlovat, co se na hřišti děje, nebyl to pro ně lehký úkol. Jednou z nutných věcí bylo vysvětlit, že pálení v baseballu není jako kopat penalty ve fotbalu - nejlepší exekutoři penalt jich promění devět z deseti (nebo i víc), ale v baseballu i ti nejlepší pálkaři zhruba ve dvou třetinách případů selžou.

Dvěma důležitými statistikami jsou u nich pálkařský průměr (AVG) a tzv. slugging percentage (SLG). Ta první říká, s jakou procentuální úspěšností dokáže pálkař pálit, ta druhá navíc zohledňuje i kvalitu a sílu odpalu. Slušní pálkaři mají průměr kolem .280, velmi dobří si drží average kolem .300 a ti nejlepší zakončí sezonu s průměrem kolem .350.

Když budete pátrat po tom, kteří pálkaři jsou klíčoví (což je při sázení důležité), pálkařský průměr je prvním důležitým ukazatelem. Dobrým vodítkem je ale už i samotné postavení pálkaře na soupisce. První pálkař v pořadí bývá (nebo by měl být) velmi rychlý a měl by to být kontaktní pálkař s dobrým pálkařským průměrem. Jeho úkolem je dostat se na metu; těmto rychlíkům často stačí dostat se na první, aby soupeře ohrozili, protože jsou schopní vzápětí ukrást (viz pravidla) druhou metu a být tak v tzv. skórovací pozici. Tou se myslí druhá a třetí meta, ze kterých může další pálkař i jednometovým odpalem poslat svého spoluhráče domů a bodovat.

Klíčoví pálkaři týmu jsou obvykle 3.-5. v pořadí, ten nejlepší jde na řadu většinou jako čtvrtý. Když na něj totiž přijde řada, dost často už na některé z met (třeba i na všech třech) stojí jeho spoluhráči, které ti nejlepší pálkaři s dobrými nervy dokážou poslat domů.

Ve zbytku tzv. line-upu obecně jdou pálkaři podle kvality, takže devátý (poslední) pálkař v pořadí by v útoku klíčovým hráčem být rozhodně neměl.

Jestli už jste na baseball sázeli, možná vás zmátlo, že nadhazovači někdy chodí i na pálku a někdy ne. To je dáno historií MLB. V ní jsou dvě ligy - starší Národní liga a novější Americká liga. V Národní lize je úkolem nadhazovače chodit i na pálku, v Americké lize mají týmy vždy jednoho určeného pálkaře (tzv. designated hitter), který chodí pálit místo nadhazovače. V Národní lize tak nadhazovači mají o něco jednodušší život - jen málokterý nadhazovač je zároveň dobrý pálkař, proto to často bývá aut téměř zadarmo. Nezřídka je tak k vidění, že si nadhazovač raději při dvou autech nechá zaplnit mety, pokud má jít na pálku nadhazovač. Určitě to ale neudělá ke konci zápasu, když už se střídají nadhazovači. Místo kteréhokoliv nadhazovače může jít na pálku tzv. pinch hitter - ten podobně jako designated hitter pálí místo nadhazovače, ovšem poté už se původní nadhazovač nemůže vrátit do hry a musí ho vystřídat jiný. Například ve druhé směně nebývá k vidění, že by trenér nadhazovače vystřídal jen proto, aby místo něj šel pálit dobrý pálkař (protože od zahajovacího nadhazovače se čeká, že odháže alespoň pět-šest směn), ke konci utkání už je to ale téměř pravidlo.

Na závěr baseballového výletu pro sázkaře několik rad a tipů, které byste si určitě měli přečíst:

1. Zjistěte si podrobnosti o baseballových stadionech. Sice to zabere před sezonou poměrně dost času, ale vyplatí se to. Zatímco ve fotbalu a většině dalších sportů rozměry hřiště nehrají příliš velkou roli, v baseballu ano. Některé stadiony jsou kratší a některé delší, některé leží ve vyšší nadmořské výšce, jiné jsou téměř na poušti... Až takové podrobnosti možná zjišťovat nemusíte, ale když si v googlu zadáte "pitchers friendly parks" a "batters friendly parks", zjistíte, kde se pálkařům špatně pálí (takže tam budou dominovat nadhazovači) a kde bude naopak padat hodně bodů. Když nadhazovači s vynikajícími statistikami z domácího "pitcher friendly" stadionu (například Petco Park v San Diegu) hážou venku, často se ukáže, že jejich statistiky jsou zkreslené.

2. Všímejte si odpalů na druhou a třetí metu. Sice to nejsou homeruny, ale pálkařům, kteří mají hodně doublů, už nechybí tolik k tomu, aby z doublů udělali homeruny.

3. Pozor na handicapy na domácí týmy. Když tým A hraje jako favorit doma s týmem B, je na něj v handicapu vyšší kurs, než když hraje s týmem B venku. Důvod? Pokud domácí tým A po osmi směnách vede o bod, zápas už se nedohrává, takže nemůže svůj náskok zvýšit. Když tým A hraje venku, v každém případě půjde v deváté směně na pálku, což je pro vítězství v handicapu samozřejmě lepší.

4. Nezapomínejte na rozhodčího. Tohle už je v baseballu tak trochu vyšší dívčí: jen na rozhodčím (umpire) záleží, jestli nadhoz posoudí jako dobrý, nebo špatný. Když jde nadhoz doprostřed strikezóny, není co řešit. Různí rozhodčí ale různě posuzují nadhozy, které jsou na hraně. Přísní rozhodčí vidí takové nadhozy jako bally; to znamená, že často dávají metu zdarma, a v takových zápasech obvykle padá více bodů. Benevolentní rozhodčí takové nadhozy tolerují a v takových zápasech bývá víc snadných autů (a tedy padá méně bodů).

5. Vzpomeňte si na Oakland. Athletics v roce 2002 vyhráli 20 zápasů za sebou. Jen připomenutí pro ty, co rádi sází proti týmům, které mají několik výher v řadě.

6. Pozor na vítr v Chicagu. Možná jste si už všimli, že české sázkové kanceláře nevypisují sázky na počet bodů v domácích zápasech Chicaga Cubs. Je to proto, že opisují od zahraničních sázkových kanceláří, a ty under/over hranici vypisují až na poslední chvíli kvůli specifickým podmínkám stadionu Cubs. Wrigley Field leží poblíž Michiganského jezera, které hodně ovlivňuje vítr na stadionu. Když fouká od jezera na stadion, mají pálkaři výrazně těžší práci, a to, co by jinak mohlo být homerunem, je najednou míč chycený ze vzduchu. Když naopak fouká směrem k jezeru, mívají pálkaři hody. Hodně tedy záleží na aktuální předpovědi počasí.

7. Všímejte si únavy hráčů. Během půl roku odehrají až 162 zápasů, což se na některých podepisuje - na pálkařích i na nadhazovačích. Někteří z nich jsou známí tím, že po All-Star Game jde jejich výkonnost dolů, jiní teprve ve druhé části sezony pookřejí a začnou válet.

8. Naučte se předvídat. Má nadhazovač dobré statistiky (hlavně nízký ERA), přestože běžně pustí za pět směn na mety 9-10 hráčů? Dlouho to trvat nebude. Zvlášť jestli má nadhazovač víc met zdarma než striketů, pak se u něj dají čekat horší časy.

Příště: Tenisové tipy a triky


Související článkyAktuální bonusy