Sázení.cz

Sázení.cz – Zvyšte své zisky ze sázení!

Centrum online sázení - aktuality ze světa sportovního sázení


Publikováno 10. 1. 2012 | vytisknout článek

Škola sázení, 12. díl: Tenisové tipy a triky II

Škola sázení, 12. díl: Tenisové tipy a triky II

V minulém dílu Školy sázení jsme zahájili krátkou exkurzi do světa sázení na tenis, jehož nová sezona odstartovala před několika dny. Dnes budeme pokračovat dalšími postřehy, které by především méně zkušeným sázkařům mohly pomoci.

6. Čtyřhra nahrává překvapením. Hlavně kvůli televizním přenosům se před několika lety změnila pravidla ve čtyřhře tak, aby debly víc "odsýpaly". Při shodě rozhoduje o vítězi gamu jediný míč, a pokud je stav na sety 1:1, hraje se tzv. super tie-break (STB) do 10 bodů místo třetího. Hlavně to druhé pravidlo znamená, že byste si měli hodně dobře rozmyslet, jestli chcete sázet s nízkým kursem na favorita. Když totiž prohraje set, budete s malým kursem sledovat "loterii" v STB. I v super tie-breaku by samozřejmě měli vítězit ti lepší, ale náhoda v něm hraje důležitější roli než v normálním setu.

Netýká se to ovšem grandslamových turnajů, Davis Cupu a Fed Cupu, kde se hraje dál podle starých pravidel (a kde je tedy větší důvod věřit favoritům).

7. Pozor na neznámá jména. Tohle je specialita tenisu: každý rok se v něm objevují noví hráči a hráčky, o kterých zřejmě nebudete příliš vědět. Když sázíte na fotbal, hokej nebo jiný kolektivní sport, budete si týmy ve "svých" ligách pamatovat snadno, a o těch, které postoupily nebo sestoupily, si obrázek uděláte rychle.

V tenisu se dá během sezony sázet na stovky hráčů, a tak se mockrát stane, že uvidíte v nabídce jméno někoho, koho vůbec neznáte. Sázet proti někomu takovému jen na základě toho, že ve světovém žebříčku figuruje nízko, je jedna z největších hloupostí, jakých se můžete dopustit, tím spíš, pokud je hráč/ka věkově na rozhraní juniorky a dospělého tenisu (tedy 15-18 let). I Roger Federer, Rafael Nadal nebo Novak Djokovič byli kdysi juniory, které spousta sázkařů nepochybně podceňovala (a stejně tak i bookmakeři, viz třeba některé kursy na Rafaela Nadala v roce 2003). A netýká se to jen teenagerů: můžete narazit na slušného hráče, který se tenisem začal profesionálně živit až poté, co vystudoval vysokou školu, nebo - pokud nesledujete tenis tak dlouho - vás může překvapit starší hráč, který se vrací po dlouhé době, protože byl zraněný (a protože nehrál, v žebříčku spadl).

Existují lidé - často spíš fanoušci tenisu než sázkaři -, kteří objíždějí tenisové turnaje juniorů a z hlavy vám vyjmenují největší adepty na budoucí hvězdy. To je časově hodně náročné, vy byste ale měli věnovat čas alespoň tomu, že zapátráte v historii hráče (třeba na TenisPortálu), a pokud je mladý, tak že se podíváte na jeho juniorské výsledky (třeba na stránkách ITF). Ne každému juniorovi se přechod mezi dospělé povede, ale přinejmenším je dobré vědět, jaký má potenciál.

8. Pozor na motivaci hráčů. Tenisté jsou profesionálové a měli by pořád hrát co nejlépe, ale jsou to taky pořád jen lidé, pro které není turnaj jako turnaj.

Obecně se dá říci, že na grandslamových turnajích a podnicích Masters je motivace maximální, a pokud k tomu nemá tenista nějaký zvláštní důvod, nemělo by hrozit, že by nehrál naplno. Jsou ale hráči, kterým na jiných než těch nejdůležitějších turnajích dělá problém odvádět co nejlepší výkon. Speciální kategorií jsou pak challengery. Pro slabší hráče, kteří se chtějí uživit, mladší tenisty, kteří se chtějí dostat na turnaje ATP, nebo dobré hráče, kteří se v žebříčku propadli třeba vinou zranění, mohou být challengery jediným způsobem, jak se dostat mezi elitu. Pozor ale na tenisty, kteří chtějí z challengeru jen co nejrychleji domů!

9. Obhájce má dvojí motivaci. Tento bod souvisí s předešlým: neměli byste přemýšlet jen o tom, že někomu může scházet motivace, ale také o tom, že ji tenista může mít větší než obvykle. Jak určitě víte, systém světového žebříčku je (zjednodušeně) postavený na obhajobě loňských bodů, a tak vítězi předešlého ročníku turnaje hrozí, že v případě rychlého vypadnutí o spoustu bodů přijde (a netýká se to samozřejmě jen vítěze - i ostatní hráči, kteří se loni umístili na turnaji dobře a letos hrají znovu, obhajují hodně bodů). Od umístění ve světovém žebříčku se odvíjí tenistova účast/nasazení na turnajích (případně v kvalifikacích), proto takovou motivaci nepodceňujte.

Může se navíc stát, že předchozí úspěch na turnaji zafunguje jako sebenaplňující se proroctví - protože má na turnaj hráč dobré vzpomínky, cítí se na něm dobře i letos, což bude mít pozitivní vliv na jeho výkony a může mu to přinést další úspěch.

10. Všímejte si vzájemných zápasů. Každý sázkař jim přikládá jinou důležitost, ale rozhodně mají něco do sebe. Tenisté si své soupeře často pamatují, a pokud se utkali víckrát a pokaždé zvítězil jeden z nich, může ten druhý získat ze svého protivníka přílišný respekt.

Určitě byste neměli přeceňovat příliš staré vzájemné zápasy, které se mohly odehrát za úplně jiných podmínek (kdy třeba jeden tenista byl příliš mladý a druhý na vrcholu kariéry). Měli byste je brát jen jako jednu z informací. Byly třeba doby, kdy Tomáš Berdych neuměl na Nikolaje Davyděnka. Ruský tenista je ale zjevně na sestupu a Berdych na vrcholu, proto není divu, že v posledním zápase už Davyděnkovi nebyla vzájemná bilance nic platná.

Příště: Tenisové tipy a triky III.


Související článkyAktuální bonusy