Sázení.cz

Sázení.cz – Zvyšte své zisky ze sázení!

Centrum online sázení - aktuality ze světa sportovního sázení


Publikováno 17. 1. 2012 | vytisknout článek

Škola sázení, 13. díl: Tenisové tipy a triky III

Škola sázení, 13. díl: Tenisové tipy a triky III

Faktorů, kterými je nutné, nebo přinejmenším vhodné se při sázení na tenis řídit, je hodně. V minulých částech Školy sázení jsme jich vyjmenovali deset, dalších pět rad přidáme v dnešním závěrečném dílu věnovaném tenisu.

11. Pozor na poslední kola kvalifikací. Na takové zápasy si zkušený sázkař dává dobrý pozor. Na turnajích se často stává, že se na poslední chvíli odhlásí některý z hráčů v hlavní soutěži. Protože už je pavouk nalosovaný, někdo ho v něm musí nahradit - tzv. lucky loser, tedy nejvýše nasazený hráč v kvalifikaci, který v posledním kole kvalifikace vypadl. (Příklad: v posledním kole kvalifikace hrají nasazení hráči č. 1, 2, 3 a 4, a ví se, že v hlavní soutěži se uvolnilo jedno místo po odhlášení některého z hráčů. Lucky loserem by nyní byl 1. nasazený hráč; pokud svůj poslední zápas v kvalifikaci vyhraje, byl by v případě prohry lucky loserem 2. nasazený hráč atd.)

Hráči mají na turnajích logicky blíž k aktuálním informacím než vy, proto je dobré být obezřetný i v případě, že nevíte, že by se někdo z hlavní soutěže odhlásil. Samozřejmě to automaticky neznamená, že hráč, který už ví, že by se do hlavní soutěže dostal i v případě porážky v kvalifikaci, svůj zápas opravdu prohraje. Jeho motivace už ale nebude taková, jako kdyby musel o svůj turnajový život bojovat naplno. A to nespekulujeme o tom, že mezi hráči může existovat nějaká dohoda...

Výjimkou jsou grandslamové turnaje, kde se případný lucky loser losuje z těch, kteří vypadli v posledním kole kvalifikace, takže ani nejvýše nasazený hráč nemá nic jistého.

12. Pozor na nabitý program. Když člověk sedí za počítačem a sází, snadno zapomene na to, že tenisté nejsou roboti, ale taky jen lidé, kteří se mohou unavit. Obecně je tenisový kolotoč nastavený tak, aby každý týden nelétali přes celou zeměkouli - v lednu jsou především v Austrálii, v březnu na betonech v Americe, v květnu v Evropě atd. Z různých důvodů ale mohou mít nepříjemně nabitý program - například když jeden týden hrají v Asii, kde se dostanou daleko, hned nato letí do Evropy, kde reprezentují v Davis Cupu (a jen ve dvouhrách mohou během tří dnů odehrát deset setů), a vzápětí letí za moře, kde se budou muset vypořádat minimálně s jet lagem, nemluvě o tom, že během tří týdnů mohou hrát na třech různých površích....

Chcete čerstvý příklad toho, jak program může ovlivnit výkon na kurtu? Ženská světová jednička Caroline Wozniacká přiletěla na letošní Hopman Cup z dovolené a měla jen pár hodin na rozehrání. Ameičanku Mattekovou nakonec porazila, ale než se stačila rozkoukat, prohrávala 1-5 a měla co dělat, aby ztrátu dohnala.

Jiný příklad? Jo-Wilfried Tsonga odstartoval sezonu na exhibici v Abú Dhabí, pak vyhrál turnaj v Dauhá a za čtyři dny hrál další exhibici v Melbourne. Za tu dobu se nevzpamatoval z jet lagu, prohrál dva zápasy a ke třetímu ani nenastoupil.

A to je teprve začátek sezony.

13. Pozor na exhibice. Možná nejlepší je se jim úplně vyhnout, ale dá se na nich sázet i na překvapení. Největší motivací hráčů je vyhrávat regulérní turnaje a kromě peněz tak získávat i body do žebříčku. Na exhibici se především elitní hráči nepřetrhnou (kdo viděl mimořádně ležérní výkon Rogera Federera v Abú Dhabí, asi ví, o čem je řeč), motivaci mají naopak mladší hráči, kteří se mohou proti favoritům vytáhnout.

Než si na někoho vsadíte v exhibičním utkání, podívejte se, jak si v podobných zápasech hráč vedl dříve, případně se nejdřív podívejte, jak k takovému zápasu přistupuje. Když vidíte, že mu na výsledku nesejde, ruce pryč.

14. Všímejte si skrečí. Existují tenisté a tenistky, u kterých notoricky hrozí, že nedokončí zápas a vám tak prohrají tiket. Například Viktoria Azarenková předloni skrečovala osm zápasů, loni pět. Marion Bartoliová má za svou kariéru na kontě přes 20 skrečí. Pokud tyto dvě (a řadu dalších) tenistky chcete hrát jako favoritky, určitě byste to měli dělat tam, kde při skreči sázková kancelář vrací vklad, protože hrát je s kursem například 1.10 a takovým rizikem je nesmysl.

Pokud vsázíte na kursové outsidery, má větší smysl hrát je naopak tam, kde se skreč vyhodnocuje jako běžná výhra/prohra.

15. Nebojte se vedlejších sázek. Byly doby, kdy se dalo sázet jen na vítězství jednoho ze dvou hráčů (jednoho ze dvou párů v případě čtyřhry) a na nic jiného. To by mohlo stačit, pokud by nehrál jasný favorit s jasným outsiderem - pak se můžeme dostat až ke kursu 1.01, který pro sázkaře není ani trochu zajímavý.

Sázkové kanceláře proto přišly s handicapy na gamy, díky kterým už je možné sázet na kterýkoliv zápas se slušným kursem. Pokud máte účet u dvou, tří společností, můžete si vybírat ze široké nabídky: sázky na první set, sázky na počet gamů, sázky na počet gamů v prvním setu, sázky na počet setů, handicapy na sety...

Sázky na vítězství jsou základ, ale v určitých situacích může i jiná sázka dávat smysl. Hraje rozehraný kvalifikant - jinak slabší hráč - s favoritem, který mívá pomalejší začátky turnajů? Možná stojí za to zkusit výhru outsidera v 1. setu (s tím, že favorit zápas dost možná otočí). Hrají proti sobě na rychlém povrchu hráči, kteří jen výjimečně ztrácejí podání? Vsaďte si, že v zápase bude tie-break, pokud na to najdete slušný kurs, případně na to, že se v prvním setu odehraje více než 9.5 gamů. Hraje se na grandslamovém turnaji zápas, ve kterém očekáváte vyrovnaný boj, a hranice under/over vám přijde příliš vysoká? Vsaďte si místo toho, že se bude hrát 4 nebo 5 setů.


Související článkyAktuální bonusy